Rosjanin i Polak – bracia?

Prezydent Bronisław Komorowski podczas jednego ze swoich ostatnich wywiadów popełnił poważny błąd. Pozwolę sobie na stwierdzenie, iż wiele osób czuje się urażonych jego wypowiedzią. Oczywiście media wycięły kompromitującą część wypowiedzi w taki sposób, aby zminimalizować wywołane przez nią szkody. Dotyczy to stwierdzenia, że w Polsce będziemy obchodzić rocznicę wojny, ale nie wygrania wojny. Moim zdaniem jest to policzek dla wszystkich weteranów I i II Armii Wojska Polskiego, którzy walczyli u boku Armii Czerwonej, ponosząc przy tym wielkie straty i odnosząc wielkie zwycięstwo w Berlinie. Czy to, że Polacy odebrali nam zwycięstwo oznacza, że przegraliśmy wojnę i niczym nie różnimy się od Niemców?

Polsko-rosyjskie relacje przypominają relacje między bliźniakami jednojajowymi.
Z jednej strony, jeden nie może żyć bez drugiego, a z drugiej nienawidzą siebie nawzajem.

Patrząc na mentalność obu narodów bardzo ciężko znaleźć większe różnicę. Weźmy za przykład stosunek do zasad porządku … po obu stronach zauważymy lekceważenie. Rosyjscy i polscy kierowcy nie różnią się techniką jazdy, ponieważ wszędzie zasady ruchu drogowego są jednakowo łamane. Zachowanie wobec kobiet, ochrona honoru, rodziny, wiary … nawet rosyjskie kanały na Youtube są podobne. Tacy sami urzędnicy (jednakowo słabi). Można jeszcze długo wymieniać, ale bardzo ciężko znaleźć różnice.

Więc skąd bierze się to wrogie nastawienie? Jak już pisałem, wynika ze zwykłego braku wiedzy na temat sąsiednich narodów (czasami także ignorancji). Dotyczy to w jednakowym stopniu Rosjan, jak i Polaków.
Muszę jednak szczerze przyznać, że większa wina leży po naszej stronie. Nie rozumiemy natury Rosjan, ale także nie chcemy jej poznać. Z drugiej strony, Rosjanie nie bardzo martwią się o to, czy są odpowiednio postrzegani w Polsce i Europie.

Nie wiem jak wygląda to w Rosji, ale w Polsce wizerunek Rosji powstał w latach 90-tych i od tego czasu nie zmienił się wcale. Badania statystyczne potwierdzą moją tezę, jeśli tylko ktoś zechce je przeprowadzić. W naszej telewizji na przełomie wieków nadawana była seria reportaży “Szerokie tory”. Ich autorem była Barbara Włodarczyk, która pokazała Polakom wszystkie grupy społeczne, od biznesmenów do żebraków. Pracowała ona nie tylko z Rosjanami, ale także z Ukraińcami, Białorusinami, itp. Wcześniej raporty były różne, nie tylko ze względu na zakres tematyczny, ale w pewnym stopniu różniły się podejściem, ale co najważniejsze przedstawiały wzajemny szacunek obu narodów.
Dziś musimy zrobić coś podobnego. Musimy znaleźć odważnego reżysera-dokumentalistę, który będzie w stanie pozytywnie opowiedzieć o Rosji, i który będzie zauważony w Polsce. Tylko za pośrednictwem mediów możemy naprawić wzajemne kontakty, ponieważ w przeszłości to właśnie media te kontakty zepsuły.

Rosja i Rosjanie w ciągu ostatnich lat znacząco się zmienili. Tymczasem opinię o naszych sąsiadach kreują w znacznym stopniu sprzedawcy paliwa, którzy wyrażają swoją opinię na podstawie tego, co widzą na obszarze3 km od granicy (tam znajdują się stacje paliw). Niestety, taką płytką znajomością o Rosji mogą “pochwalić się” i dziennikarze lokalnych mediów (w tym przypadku przykład udzie z góry, czyli od mediów państwowych). Do tej pory nie zwracałem szczególnej uwagi na manipulację, ale ostatnio TVN24 bije wszelkie rekordy w zakresie proukraińskiej propagandy. Dziś usłyszałem taki oto komentarz: ukraińskie cyborgi (pośrednio bohaterzy) i rosyjscy terroryści… towarzyszy temu wzruszająca melodia. W ostatnim czasie takie tłumaczenie to nasze codzienne życie.

Kaliningrad jest moim zdaniem kluczowym miejscem, w którym wizerunek Rosji i stosunek Polaków do Rosji muszą zacząć się zmieniać. Trzeba jak najczęściej spotykać się, organizować wspólne akcje. Istnieje potrzeba wyznaczenia nowych standardów
w dziedzinie kultury, nauki i kontaktów biznesowych. Teraz jest ku temu dobry okres – czas zacząć pracować na lepszą przyszłość, ponieważ tylko w trudnych czasach, widać wyraźnie, gdzie zostały popełnione błędy i jak można je naprawić.

* W Polsce funkcjonuje takie przysłowie: “Jedna jaskółka wiosny nie czyni”, ale ja myślę, że jest nadzieja na lepsze jutro.

Żródło: http://newsland.com/news/detail/id/1498270/

comments powered by HyperComments
Kolovrat
2016-02-18 17:44:03
Ja szanuję i lubię Rosję i jej mieszkańców. слава России