W 2014 roku 60 tysięcy Ukraińców otrzymało „Kartę Polaka”

Ukraińskie konsulaty znajdują się na drugim miejscu po Białorusi pod względem liczby wydanych kart.

Prawie 60 tysięcy obywateli Ukrainy zalegalizowało swoje polskie pochodzenie poprzez uzyskanie „Karty Polaka” – wynika z informacji podanej przez UNIAN powołującej się na dane MSZ RP. „Od chwili wejścia w życie ustawy o Karcie Polaka na świecie wydano 134.700 takich kart, w tym na Ukrainie – 57 500” – zaznaczyło Ministerstwo. W ubiegłym roku, wniosek o uzyskanie takiego dokumentu złożyło około 10 tysięcy obywateli Ukrainy.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Konsulaty w Ukrainie znajdują się na drugim miejscu po Białorusi pod względem liczby „Kart Polaka” wydanych osobom, które złożyły wniosek.

Polska rozpoczęła wydawanie „Karty Polaka” w 2008 roku. Ukraińcy do 2013 roku byli na pierwszym miejscu wśród obcokrajowców, którzy ją otrzymali. Dokument ten zawiera szereg ulg dla właściciela takiej karty, w tym możliwości otrzymania bezpłatnych wiz, usług zdrowotnych, zniżek na transport publiczny oraz uproszczoną procedurę uzyskania pozwolenia na stały pobyt w Polsce.

Wcześniej informowano, że mieszkańcy wschodniej części Ukrainy z polskim pochodzeniem, którzy posiadają tak zwaną „Kartę Polaka” lub ci, którzy mogą udokumentować swoje pochodzenie, a także członkowie ich rodzin, będą mogli skorzystać z pomocy polskich władz w ewakuacji ze strefy obecnych walk.

Żródło: http://korrespondent.net/ukraine/3477188-v-2014-hodu-60-tysiach-ukrayntsev-poluchyly-kartu-poliaka-smy

comments powered by HyperComments
Co o Polakach pisze ukraińska prasa? | Obcaprasa.pl
2016-06-17 22:07:36
[…] Link do całego artykułu: http://obcaprasa.pl/w-2014-roku-60-tysiecy-ukraincow-otrzymalo-karte-polaka/ […]