Ile zarabiają żołnierze i oficerowie w Polsce?

Średnie wynagrodzenie młodszego oficera Wojska Polskiego w 2013 roku wyniosło 5470 złotych. Według średniego kursu w tamtym roku była to równowartość około 1800 dolarów. W polskich warunkach nie są to wielkie pieniądze, ale i tak o połowę wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

Ponadto każdy wojskowy, niezależnie od rangi, nie opłaca składek do OFE i innych programów ochrony socjalnej – są one finansowane z budżetu państwa.

Dlatego wynagrodzenia netto podpułkowników i kapitanów są o dwa razy wyższe niż średnie zarobki „na rękę” u innych pracowników. Przeciętne wynagrodzenie starszego oficera stanowi około $2500.

Na generalskich stanowiskach średnia pensja sięga 4600 dolarów. A pensja szeregowego kontraktowego stanowi około 1200 dolarów. Chorąży zarabiają 4326 zł, czyli 1430 dolarów. Osoby cywilne, pracownicy administracji wojskowej zarabiają średnio 1090 dolarów. Co więcej, osoby cywilne płacą składki na fundusz emerytalny, w przeciwieństwie do żołnierzy zawodowych. Wszystkie te dane wynikają ze statystyk Ministerstwa Skarbu Państwa.

Polska, podobnie jak inne kraje Europy Środkowej, reaguje na zmiany sytuacji w regionie po agresji rosyjskiej na Ukrainie. Prawdopodobnie wydatki na wojsko znacznie wzrosną w 2015 roku. Jednocześnie część armii przesuwa się do wschodnich regionów kraju. Polacy traktują Białoruś jak potencjalnego wroga, ponieważ Warszawa uważa, iż służby bezpieczeństwa i Siły Zbrojne Białorusi są całkowicie podporządkowane Moskwie.

Żródło: http://nn.by/?c=ar&i=138573&lang=ru

comments powered by HyperComments