Jak zmieniła się Polska po wejściu do Unii Europejskiej i co czeka Ukrainę?

Gospodarka z czasem przejdzie na nowe standardy, a jakość towarów wzrośnie. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska zrestrukturyzowała wiele sektorów gospodarki, zwiększyła eksport, głównie produktów gotowych, a konkurencja z europejskimi producentami na rynku krajowym doprowadziła do zwiększenia jakości towarów.

Wcześniej gospodarka Polski była oparta na zasadzie socjalistycznego podziału pracy „Gałęzie, które były z tym systemem związane (np. stocznie  oraz przemysł samochodowy) zaczęły na tym tracić” – powiedział deputowany Parlamentu Europejskiego, Bogusław Liberacki.

„Zaczęliśmy szukać rynków dla swoich samochodów, ale import używanych samochodów był bardziej abstrakcją niż polską nowością. Niektóre gałęzie były zmuszone się wycofać, ponieważ produkcja dóbr była niekonkurencyjna” – dodaje Liberacki. W opinii europosła znaczenie ma nie to, na jakie branże integracja będzie miała negatywny wpływ, lecz to w jaki sposób trzeba je restrukturyzować i rozwijać.

Z tymi poglądami zgadza się Jarosław Pietras, dyrektor generalny w Radzie Unii Europejskiej oraz sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej. „Wcześniej Polska produkowała autobusy, importowała również Ikarusy z Węgier. Obecnie w Polsce działa jedna firma, której udział w europejskim rynku produkcji autobusów wynosi 4%, ale to już nie ta sama firma, która działała w Polsce czy na Węgrzech. Oznacza to, ze należy mówić o zmianie, o poprawie jakości” – oświadczył Pietras.

Jarosław Pietras zwrócił również uwagę na wzrost jakości towarów produkowanych na potrzeby konsumentów w kraju. “Wcześniej na rynku krajowym sprzedawano produkty o dowolnej jakości, a obecnie rynek jest otwarty, a wiec producentom zależy na przestrzegniu wysokich standardów” – powiedział.

Ponadto, jeżeli Polska dostarczała wcześniej na rynki zagraniczne głównie surowce, a nie wyroby gotowe, to obecnie wartość i jakość eksportu znacznie się poprawiła. Dla Ukrainy natomiast, w związku z eksportem, jednym z głównych problemów będzie zaostrzenie warunków handlowych przez Rosję.

„Ukraina już od 20 lat nie działa w oparciu o standardy socjalistyczne. Jednak Wy ściśle współpracujecie z Rosją. Bariery, które ta wprowadza mogą być bolesne. Trzeba jednak to przetrwać” – przekonuje Bogusław Liberadzki. „Integracja z rynkiem europejskim doprowadzi do istotnych zmian na Ukrainie” – dodaje. (…) W oparciu o doświadczenie Polski Liberadzki podsumował, że gospodarka Ukrainy przejdzie na nowy standard pracy, jednak może to prowadzić do negatywnych konsekwencji w przypadku niektórych branż.

Żródło: http://www.segodnya.ua/economics/enews/Kak-Polsha-izmenilas-posle-vstupleniya-v-ES-i-chto-zhdet-Ukrainu-467768.html

comments powered by HyperComments