SHARE

O sytuacji w Polsce i perspektywie rozwoju stosunków dwustronnych – Igor Żukowski w rozmowie z “Biznes FM – Kaliningrad”.

Szef Centrum Polskich badań BFU imienia Immanuela Kanta, Igor Żukowski opowiedział w wywiadzie dla “FM Biznes – Kaliningrad” o sytuacji w Polsce i perspektywie naszych wzajemnych stosunków.

– Ostatnio nadchodzą niepokojące wieści z sąsiedniego kraju. Samoloty NATO latają nad Polską, wojskowy sprzęt jest ustawiany na granicy wschodniej. Jak realne są te zagrożenia dla naszego regionu?

– Samoloty NATO latają w pobliżu granic obwodu kaliningradzkiego nie pierwszy dzień i nie pierwszy rok, nie ma nic strasznego w takiej sytuacji. W odniesieniu do jakiegokolwiek ruchu sprzętu wojskowego każdy kraj na swoim terytorium może robić wszystko co chce, także zapraszać do siebie wojskowych z innych krajów. To jest normalne dla współczesnego świata, który jest pełen nieufności, a ludzie zawsze miło uśmiechają się do siebie.

– Możemy powiedzieć, że nasze wzajemne stosunki są bardziej napięte w związku z ukraińskim kryzysem i wydarzeniami na Krymie?

– Pamiętacie co pisał Szota Rustaweli? “Każdy staje się strategiem w obliczu nadchodzącego zagrożenia”. Polska ma moim zdaniem przewidywalne stanowisko. Stopień sztywności reakcji nie jest mierzony przez Polskę, lecz przez społeczność międzynarodową, którą reprezentują obecnie organizacje rządowe – (…) NATO, Unia Europejska. Dziś rozumiemy, że nie będzie rygorystycznych sankcji. Strony udają, że są na siebie obrażone, ale pomimo nadal utrzymują kontakt.

– Kaliningrad napiął się więcej niż inni, bo jest mocno związany z Polską. Czy te wydarzenia wpłyną na wydawanie wiz oraz współpracę transgraniczną?

– Nie, w kwestii wiz nie będzie żadnych zmian. Czy ma Pan polskich przyjaciół?

– Tak.

– Czy oni usunęli pana numer z książki telefonicznej?

– Nie, broń Boże.

– I póki co tak pozostanie. Oczywiście wzrosła aktywność. W Polsce w przyszłym roku odbędą się wybory, a partia rządząca jest w bardzo trudnej sytuacji. Krytykowana jest zarówno wśród swoich członków, którzy rozumieją, że rząd traci poparcie, jak i wsród opozycji. Jeśli nie jest to partia dążaca do wojny to zapewne jest to partia tych, którzy chcieliby pewnego pogorszenia sytuacji. Dlatego polityka jest sprzeczna z przyjętą praktyką wzajemnych relacji, które mamy ustalone z przyjaciółmi i kolegami z Polski.

Mechanizm działania małego ruchu granicznego, który jest żartobliwie nazywany “Olej w zamian na jedzenie”. Mówiąc poważnie – nie widzę żadnych przyszłych ograniczeń. Oczywiście niektóre sektory polskiej gospodarki rozwijają się na fali popytu zgłaszanego przez mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego, którzy z przyjemnością wydają pieniądze w polskich ośrodkach zdrowia i supermarketach. Nie trzeba uzależniać stopnia rozwoju gospodarki regionu od naszych wydatków, ale jest to ważny czynnik pozwalający zwykłym mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego spojrzeć na zwykłych Polaków i odwrotnie. Oczywiście, istnieją “weseli” ludzie z “zabawnymi” hasłami i niestandardowymi działaniami, ale ich nie brakuje w innych krajach?

– Czy może Pan opowiedzieć bardziej szczegółowo na temat układu sił politycznych w Polsce?

– Studiowałem dziesięć lat temu na Uniwersytecie Warszawskim i na pierwszym wykładzie, który był poświęcony wewnętrznym procesom politycznym w Polsce, profesor opowiedział anegdotę: “Gdzie dwóch Polaków, tam trzy partie polityczne”. Polski krajobraz polityczny jest niesamowity i piękny, zaczynając od partii łysych i kończąc partią osób, którzy uwielbiają piwo. Ale główny nurt polityczny i polityczną agendę dnia tworzy pula składająca się z dwóch, trzech partii, które walczą o władzę.

Ciekawym zjawiskiem jest to, że do niedawna każde kolejne wybory wynosiły na polityczny Olimp nową siłę polityczną. Tylko partii Donalda Tuska udało się dwa razy z rzędu wygrać wybory parlamentarne. Nie jestem pewien czy ta sztuka uda im się po raz trzeci – opozycja i nastroje w Polsce skupiają się teraz na ciężkiej pracy i dokonaniu korekty polityki wewnętrznej i gospodarki.

Istnieje możliwość, że do władzy dojdzie Kaczyński. Nie postrzegamy go jako zagrożenia. Jest to normalny proces polityczny. W priorytetowych obszarach polityki zagranicznej w Polsce istnieje konsensus pomiędzy różnymi siłami politycznymi. Wszystkie strategiczne decyzje podjęte zostały w przeszłości: Polska wstąpiła do NATO, UE, poza tym nie planuje większych zmian.

Był taki żart, który opowiedział ten sam profesor: “Kiedy Pan osiedlał ludzi na ziemi postanowił zażartować z Polakami i umieścił ich między Niemcami i Rosjanami”.

– Skazując ich na wieczny wybór między zachodnią kulturą a słowianofilami?

– To byłoby zbyt proste. Skazując na męki ciągłego wyboru. Obecność dwóch tak potężnych sąsiadów z ich interesami zawsze jest dla Polski aktualnym tematem. W dokumentach programowych partii politycznych i w wypowiedziach ich liderów słowa odnośnie Niemiec i Rosji są najważniejszą częścią. Jednakże sztuka dyplomacji nie polega na wypowiedzeniu wojny sąsiadowi. Taka sytuacja jest patowa, i tak grają tylko dzieci.

Usytuowanie Polski między dwoma sąsiadami to nie jest wybór, to przeznaczenie. Polska musi sama znaleźć właściwy algorytm działań, jeśli chce przetrwać w sprawach gospodarczych i być uważaną za poważne, wpływowe państwo w Europie. (…)

Żródło: http://www.kantiana.ru/pl/news/130877/

comments powered by HyperComments

Ostatnie Artykuły

(Polskawkawalkach.blogspot.com, Polska)
...czyli czas na Gorzów Wielkopolski. A dlaczego napisałam Landsberg? Kiedyś tak nazywało się to miasto, ale to było dawno, dawno temu. Nasze zwiedzanie Gorzowa...

(polski.blog.ru, Polska)
„My, Polacy, w uczuciach swych, w sympatiach dla Słowian musimy stanowić jedno. Skłania nas do tego nie tylko słuszna sprawa, o którą ujęła się...
Prawdziwa perła wśród polskich zamków - 40 kilometrów na południe od Opola

(, )
Prawdziwa perła wśród polskich zamków - 40 kilometrów na południe od Opola. Można zjechać z A4 koło Krapkowic i kierować się drogą numer 409...
wojna futbolowa

(, )
Mimo wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku… gry w piłkę nożną nikt w Europie nie zaprzestał. To zrozumiałe. Wojna swoją drogą, sport swoją. Ale...
Podpisanie paktu o nieagresji pomiędzy sowiecką Rosją i III Rzeszą, zwanego paktem Ribbentrop-Mołotow

(, )
Jest wiosna 1939 roku. W Warszawie, w centrali Oddziału II Sztabu Głównego trwa narada szefów polskiego wywiadu. Napływa coraz więcej informacji wskazujących na możliwość...
Historia złotego pociągu już od ponad miesiąca rozpala umysły nie tylko poszukiwaczy skarbów, eksploratorów, historyków, ale także już wszystkich Polaków.

(, )
Historia złotego pociągu już od ponad miesiąca rozpala umysły nie tylko poszukiwaczy skarbów, eksploratorów, historyków, ale także już wszystkich Polaków. Zgłoszenie przez polskiego i...
Warszawa w latach 50-tych XIX wieku

(, )
Zdjęcia starej Warszawy. Część I Zdjęcia starej Warszawy. Część II   Lata 1855-1860 , Po prawej budowa południowego skrzydła hotelu Europejski, w głębi nieistniejący Pałac Saski     1858 ,...
relacje między państwami

(, )
Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce to konsekwencja zmęczenia Polaków 8-letnim panowaniem partii Bronisława Komorowskiego. Pomimo udanych rządów Platformy Obywatelskiej oraz pomimo...
Atak żołnierzy.

(, )
Nie ma większej radości dla Polaka niż smutek sąsiada, mówi przysłowie. Co stało się więc podczas konfliktu w południowo-wschodniej części Ukrainy? Zamiast w trudnej...