Polska wybrała Dudę

Prezydent Polski Bronisław Komorowski uznał swoją porażkę w wyborach prezydenckich i pogratulował zwycięstwa swojemu przeciwnikowi Andrzejowi Dudzie. Według sondaży z lokali wyborczych na Dudę zagłosowało 53%, na Komorowskiego – 47%. Andrzej Duda pochodzi z Krakowa, jest prawnikiem z wykształcenia. Przez długi czas był zaangażowany w edukację, a w 2005 wstąpił do partii “Prawo i Sprawiedliwość”, stając się jej doradcą prawnym. W 2008 roku ostatnich wyborach, złożył rezygnację. Później Duda został członkiem polskiego parlamentu, dostał się do Parlamentu Europejskiego.

Oceny ekspertów:

Anatolij El-murid    

elmurid

Anatolij E. Nesmiyan (ur. 08 listopada 1965.) – rosyjski bloger z Petersburga, lepiej znany pod pseudonimem el_murid (El Murid) na livejournal.com. W 2011 roku został uznany “Blogerem roku” przez Rosyjski Instytut Biograficzny i otrzymał nagrodę “Nagroda Narodowa Blogosfery” za “wkład w rozwój społeczeństwa obywatelskiego” (przyp. – Obcaprasa.pl)

„To nowy zły prezent dla Kremla. W Polsce wybory prezydenckie wygrał brutalny rusofob Andrzej Duda. On wypowiada się za wysłaniem polskich żołnierzy na pomoc dla Kijowa, on również twierdzi, że samolot Kaczyńskiego został celowo zestrzelony przez Rosję. Ewentualnie on ustanowi premierem Kaczyńskiego, tworząc otwarcie jastrzębiowaty tandem. Polska niechybnie będzie zmieniać własną politykę, ale nie jest jasne, do jakiego stopnia wrogości mogą dojść Polacy, realizując swoje plany na Ukrainie”.

Paweł Swiatienkow

DenTV

„Z punktu widzenia sytuacji wewnętrznej zwycięstwo Dudy prawdopodobnie symbolizuje dążenie społeczeństwa polskiego do odnowy. Nudny Komorowski obrzydł Polakom, zamiast niego wybrano człowieka o dwadzieścia lat od niego młodszego. O tym, że polskie społeczeństwo dąży do odnowy świadczy trzeci wynik kandydata niezależnego, popularnego muzyka rockowego Pawła Kukiza, który zdobył 20%.

Z punktu widzenia struktury państwa Polska – to raczej republika parlamentarna, uprawnienia prezydenta są wystarczająco duże, jednak większość z nich można realizować jedynie na polecenie rządu. Chociaż na przykład, uprawnieniem prezydenta jest wyznaczanie referendum lub zawetowanie ustaw, które może być oddalone tylko przez 3/5 głosów Sejmu. Ale kluczową postacią polskiej polityki jest polski premier. Więc wybory prezydenckie to swojego rodzaju prawybory do wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią.

Zwycięstwo Dudy świadczy o tym, że rządząca “Platforma Obywatelska” może spodziewać się porażki, że już teraz musi podjąć szczególne środki. Zwłaszcza w sytuacji gdy Donald Tusk opuścił polską politykę i stał się Przewodniczącym Rady Europejskiej. Myślę, że zwycięstwo Dudy nie wpłynie znacząco na i tak obecnie złe stosunki polsko-rosyjskie. Ale to pokazuje, że do władzy może dojść „Prawo i Sprawiedliwość”, premierem może znowu zostać Jarosław Kaczyński, co będzie oznaczać, że stosunki będą się pogarszać jeszcze bardziej.

Nawet według polskich standardów Kaczyński jest skrajnie prawicowym politykiem i jego dojście do władzy będzie oznaczać jeszcze bardziej antyrosyjską pozycję Polski. Inną rzeczą jest to, że przywództwo Kaczyńskiego może oznaczać jeszcze konflikty z kluczowymi państwami UE, co może go troche spowolnić“.

Oleg Niemienskij

olegnie

Pracownik naukowy Instytutu Slawistyki Rosyjskiej Akademii Nauk, Pracownik Centrum ukrainistyki oraz białorutenistyki Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu, starszy pracownik naukowy Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych.

„W najbliższym czasie, a trzeba powiedzieć, że Andrzej Duda zostanie prezydentem Polski na początku sierpnia, nic fundamentalnie w stosunkach rosyjsko-polskich się nie zmieni, bo Polska jest republiką parlamentarną. Bo pierwsze skrzypce gra premier, rząd, który dostarczany jest przez większość parlamentarną.

Jednak prezydent ma dość szerokie uprawnienia, zwłaszcza w dziedzinie polityki zagranicznej. Tutaj, oczywiście, nic dobrego w zwycięstwie Dudy dla naszych stosunków dwustronnych nie ma, bo on reprezentuje partię “Prawo i Sprawiedliwość”, która jest nastawiona do Rosji znacznie bardziej wrogo niż “Platforma obywatelska”.

Partia Andrzeja Dudy przewiduje wprowadzenie znacznie bardziej konfliktowej linii w stosunkach z Rosją. Ponadto, ta partia jest bardziej proamerykańska, w przeciwieństwie do proeuropejskiej “Platformy Obywatelskiej”. W związku z tym Duda będzie realizować program, który całkiem zgadza się z polityką zagraniczną, czyli maksymalna redukcja wszelkich więzi między Rosją a Unią Europejską.

Naprawdę istotne zmiany mogą wystąpić dopiero po wyborach parlamentarnych w Polsce. Jeśli “Prawo i Sprawiedliwość” wygra i da radę stworzyć własny rząd, no to stosunki między Rosją a Polską pogorszą się do skrajnych form. Możliwe jest również zamrożenie stosunków dyplomatycznych między obu krajami, za którymi występuje. Polska. W tym także międzynarodowe dochodzenie w sprawie wypadku 10 kwietnia 2010 roku. A w partii “Prawo i Sprawiedliwość” są pewni, że w wypadku tym winna była Rosja, która celowo wyeliminowała prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wrogość w stosunkach w ciągu prezydentury Andrzeja Dudy będzie zatem wzrastać, a w przypadku dojścia władzy partii “Prawo i Sprawiedliwość”, pogorszą się do maksymalnych swoich rozmiarów. Oczywiście jest to bardzo zła sytuacja, ponieważ będzie to wpływać na stosunki między Rosją a Zachodem w ogóle, a zwłaszcza z Unią Europejską. Polska i tak jest negatywnym czynnikiem w relacjach między Rosją a UE, a w ciągu prezydentury Andrzeja Dudy i administracji ewentualnego rządu desygnowanego przez partię “Prawo i Sprawiedliwość”, stosunki będą znacznie gorsze.

Żródło: http://zavtra.ru/content/view/yastreb/

comments powered by HyperComments