Co o Polakach pisze ukraińska prasa?

Podsumowanie artykułów z prasy ukraińskiej przetłumaczonych przez redaktorów serwisu Obcaprasa.pl

Jednym z najważniejszych źródeł dla naszego serwisu jest obecnie prasa publikowana na Ukrainie. Codziennie napotykamy na odniesienia do Polski i Polaków. Poniżej zbiór artykułów o Polsce, które zostały do tej pory opublikowane w serwisie Obcaprasa.pl.

Artykuł 1. Dlaczego Ukraina to nie Polska?

graf11

Najciekawsze fragmenty

„W Polsce jest to, czego brakuje na Ukrainie, a może być realizowane tutaj: efektywne działanie monopoli państwowych, wysoki poziom przetwórstwa w sektorze rolnym i rozwinięty rynek sprzedaży detalicznej. Dodajmy do tego chłonny domowy rynek zbytu i eksportowe możliwości dzięki członkostwu w Unii Europejskiej i otrzymamy receptę na dominację Polski w rankingu pięciuset najlepszych firm Europy Centralnej”.

Link do całego artykułu: http://obcaprasa.pl/dlaczego-ukraina-to-nie-polska/

Artykuł 2. Odwrócimy mapę. Ukraina 2014 to Polska 1939 roku?

graf1

Najciekawsze fragmenty

„Do niedawna wydawało mi się, że analogia pomiędzy Polską 1939 roku a Ukrainą 2014 roku jest trochę naciągana. Ale będąc w Moskwie dowiedziałem się, że wielu rosyjskich obywateli uznaje ją za słuszną.” – Jerzy Adamski dla „Hwili”

„Wszystkie plany Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które zostały już upublicznione, świadczą o tym, że Rosjanie planują szybko dotrzeć do stolicy Ukrainy. To bardzo przypomina Bitwę pod Częstochową oraz rajd czołgów Ericha Höpnera ze składu Dziesiątej Armii do Warszawy.”

Link do całego artykułu: http://obcaprasa.pl/odwrocimy-mape-ukraina-2014-to-polska-1939-roku/

Artykuł 3. W 2014 roku 60 tysięcy Ukraińców otrzymało Kartę Polaka.

Najciekawsze fragmenty

„Prawie 60 tysięcy obywateli Ukrainy zalegalizowało swoje polskie pochodzenie poprzez uzyskanie „Karty Polaka”

„Wcześniej informowano, że mieszkańcy wschodniej części Ukrainy z polskim pochodzeniem, którzy posiadają tak zwaną „Kartę Polaka” lub ci, którzy mogą udokumentować swoje pochodzenie, a także członkowie ich rodzin, będą mogli skorzystać z pomocy polskich władz w ewakuacji ze strefy obecnych walk”.

Link do całego artykułu: http://obcaprasa.pl/w-2014-roku-60-tysiecy-ukraincow-otrzymalo-karte-polaka/

Artykuł 4. Polska – między atomem a rurą gazową.

graf4

Najciekawsze fragmenty

„Trójkąt Weimarski może sprzyjać przeprowadzeniu reform energetycznych na Ukrainie.”

„Polska jest uzależniona głównie od węgla kamiennego i brunatnego. W 2012 roku

55 procent zużytej energii pochodziło z produkcji wykorzystującej właśnie ten surowiec. Pozostałe źródła to ropa naftowa (26 procent), gaz ziemny (15 procent) i odnawialne źródła energii (4 procent łącznego zużycia).”

„Polska broni swojego sektora węglowego przed zbyt daleko posuniętą polityką klimatyczną wetując nowe rozwiązania w Brukseli i oponując przeciwko wielkim inwestycjom w odnawialne źródła energii (OZE), a także prowadzi aktywne działania na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego oraz ropy naftowej, np. budując terminal LNG w Świnoujściu.”

„Reformy dzięki którym Polska jest mniej zależna od gazu ziemnego są argumentem przytaczanym przez ekspertów ukraińskich na rzecz zmniejszenia konsumpcji tego surowca. Jednak skuteczniejsi w promowaniu rozwiązań energetycznych okazują się na Ukrainie Niemcy. Intensyfikują oni promocję inwestycji w energetykę odnawialną.”

Link do całego artykułu: http://obcaprasa.pl/polska-pomiedzy-atomem-a-rura-gazowa/

Artykuł 5. Jak zmieniła się Polska po wejściu do Unii Europejskiej i co czeka Ukrainę?

Flaga_RP_z_UE (1)_1500x996

Najciekawsze fragmenty

„Gospodarka z czasem przejdzie na nowe standardy, a jakość towarów wzrośnie. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska zrestrukturyzowała wiele sektorów gospodarki, zwiększyła eksport, głównie produktów gotowych, a konkurencja z europejskimi producentami na rynku krajowym doprowadziła do zwiększenia jakości towarów.”

„Ponadto, jeżeli Polska dostarczała wcześniej na rynki zagraniczne głównie surowce, a nie wyroby gotowe, to obecnie wartość i jakość eksportu znacznie się poprawiła. Dla Ukrainy natomiast, w związku z eksportem, jednym z głównych problemów będzie zaostrzenie warunków handlowych przez Rosję.”

Link do całego artykułu: http://obcaprasa.pl/jak-zmienila-sie-polska-po-wejsciu-do-unii-europejskiej-i-co-czeka-ukraine/

Artykuł 6. O polskich „przyjaciołach”

graf6

Najciekawsze fragmenty

„Polacy są nie mniej imperialni niż Rosjanie – przez okres kilku stuleci posiadali Galicję i czasami połowę Ukrainy. Wszystko to stracili zaledwie sto lat temu, a polskość Lwowa nadal jest żywa w pamięci Polaków. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, w jaki sposób został odzyskany przez Ukrainę – przez banalne, dość brutalne wysiedlenie setek tysięcy ludzi z ich domów.”

„Jednocześnie Polacy mają dobrze rozwiniętą sieć organizacji publicznych, w tym w Chersoniu, gdzie za darmo uczą języka polskiego, pomagają znaleźć zatrudnienie, w ramach przyjęć na uczelnie lub w wymianie studentów.”

“Ale jest jedno przysłowie: “nie ma dymu bez ognia.”

Link do całego artykułu: http://obcaprasa.pl/ukraina-o-falszywych-polskich-przyjaciolach/

Zgadzasz się z tym co ukraińska prasa pisze na temat Polski i Polaków? Czekamy na Twój komentarz!

comments powered by HyperComments