Kim jest korzystny dla Ukrainy nowy Prezydent Polski

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce to konsekwencja zmęczenia Polaków 8-letnim panowaniem partii Bronisława Komorowskiego. Pomimo udanych rządów Platformy Obywatelskiej oraz pomimo stałego wzrostu polskiej gospodarki Polacy wybrali nie Komorowskiego, a młodego, 42-letniego Dudę.

Polska gospodarka zajmuje według Banku Światowego 21 miejsce na świecie pod względem produktu krajowego brutto. PKB Polski w 2014 roku wyniósł 517, 54 miliardów dolarów, rok wcześniej osiągnął on 490,21 miliardów dolarów. W pierwszym kwartale 2015 roku PKB wzrósł o 3,5% w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku.

Na tym tle Andrzej Duda swoje zwycięstwo zawdzięcza w pierwszej kolejności Polakom starszego pokolenia i ludziom z wykształceniem średnim. Na Komorowskiego głosowała natomiast młodzież oraz osoby z wyższym wykształceniem. Jak pisze polska prasa, główną przyczyną porażki Komorowskiego jest ”zmęczenie jego partią”.

Na jego tle młody Duda wraz z jego polityczną retoryką potrafił zdobyć poparcie od emerytów. Obiecał już zmniejszenie wieku emerytalnego do 60 lat dla wszystkich, zamiast obecnych 67 dla mężczyzn i 65 lat dla kobiet. Ponadto Duda obiecał więcej bezpłatnej opieki medycznej, obniżenie podatków i odmowę wprowadzenia euro. Zwycięstwo Dudy to ważny sygnał, że populizm może być potrzebny nawet przy stabilnie rosnącej gospodarce i skutecznej integracji europejskiej.

Dla Ukrainy ten wynik mało co zmieni w polityce Polski. Jako sprzymierzeniec zmarłego Lecha Kaczyńskiego Duda będzie po prostu zobowiązany do prowadzenia antyrosyjskiej polityki i jeszcze bardziej liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych. W polityce UE Duda zadeklarował negatywny stosunek do przywództwa Niemiec i obiecał rzucić im wyzwanie. W trakcie kampanii nie wykluczył również możliwości bezpośredniej pomocy wojskowej Ukrainie. Jednym słowem, polską politykę czekają ciekawe czasy: Duda obiecał za rok zrezygnować z funkcji, jeśli nie wywiąże się ze swoich obietnic wyborczych. Nudno nie będzie.

Taras Berezovets

Żródło: http://hvylya.net/analytics/geopolitics/chem-vyigoden-dlya-ukrainyi-novyiy-prezident-polshi.html

comments powered by HyperComments