Purgin: Nowe władze polskie przypomną Ukrainie gloryfikację OUN-UPA

Nowe polskie władze nie będą lekceważyć wątku gloryfikacji przez Kijów nacjonalistów z OUN-UPA. Niniejsza opinia została przedstawiona przez przewodniczącego Rady Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andrzeja Purgina, który skomentował zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Polsce Andrzeja Dudy.

„(Ponieważ Duda wygrał wybory) częściowo może pogorszyć się sytuacja dla Ukrainy, ponieważ Duda wciąż reprezentuje bardziej prawą część polskiego społeczeństwa. A gloryfikacja OUN-UPA, w zasadzie, nie pomaga rozwojowi stosunków polsko-ukraińskich”- powiedział Purgin.

Uważa on, że podnoszenie w Polsce kwestii UPA będzie nieprzyjemne dla Ukrainy. „Obecny rząd w Polsce stara się zatuszować ten temat. Ale wraz z pojawieniem się Dudy, nawet nie on osobiście jako głowa państwa, a ludzie których on przeprowadzi do władzy – wśród nich z pewnością będą ci, którzy będą pamiętać o tym problemie “- powiedział szef Parlamentu DRL.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 15 maja podpisał tzw. Ustawę o dekomunizacji, w której w szczególności członkowie UPA są ujęci jako osoby walczące o wolność Ukrainy.

Warto dodać, że Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) to ultra-polityczna organizacja działająca głównie na terenie zachodniej Ukrainy. W 1943 roku została zorganizowana Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). W wyniku aktywnego wsparcia ze strony OUN powstała SS dywizja “Galicja”. Według danych, członkowie UPA zabili co najmniej milion osób, w tym około 200 tysięcy Polaków.

Oryginał artykułu: http://infoborona.org/2015/05/26/purgin-novye-vlasti-polshi-pripomnyat-ukraine-geroizaciyu-oun-upa.html

comments powered by HyperComments
Przechodem
2015-07-04 14:24:03
Jak nie lubię PO/PiSu to może nadchodząca kadencja będzie mimo wszystko ciekawsza. Tym bardziej, że PiSowi nie da się zarzucić fanatycznie skrajnie antyukraińskich poglądów - bo byli na Ukrainie i popierali tamtejsze dążenia wolnościowe w trakcie majdanu. Inna sprawa, że Ukraina po tym wszystkim zdecydowała się co raz bardziej skręcać w neofaszyzm który teraz trzeba wytępić choćby szantażem odcięcia wsparcia z zachodu. Putin obecnie nie musi nawet sztucznie propagandy szerzyć np. trolami bo parlament ukraiński sam go wyręcza i udowadnia, że nie warto mu pomagać.
obadmin
2015-07-05 15:29:49
Dziękujemy za komentarz. W artykule można jednak dostrzec obawy polityków ukraińskich przed prezydenturą Andrzeja Dudy. Obawy dotyczą głównie nastawienia dawnej partii prezydenta do stosunków polsko-ukraińskich. Co o tym sądzisz?
Mick_PL
2015-07-05 21:42:20
Myślę jednak, że najlepszym dla Ukrainy kandydatem był Komorowski. Wśród polskich polityków chyba tylko Kwaśniewski angażował się także mocno w sprawy ukraińskie. Duda natomiast pokazał (odwołując spotkanie z Prezydentem Ukrainy podczas finału Ligi Europy w Warszawie), że interesują go przede wszystkim sprawy wewnętrznej polityki Polski, a nie wzmocnienie relacji z krajem gloryfikujace ludzi, którzy zabili setki tysięcy Polaków.