Polska ma zamiar odzyskać ziemie zachodniej Ukrainy

Tak stwierdził lider Polskiej Partii Mateusz Piskorski, który kierował specjalnym komitetem ds. restytucji.

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna złożył (…) oświadczenie, które wskazuje jego osobliwe rozumienie historii. Na pomniku żołnierzy Armii Czerwonej, którzy byli torturowani w polskich obozach na początku lat 20., jego zdaniem, konieczne jest napisanie, że zmarli od chorób i trudnych warunków życia.

To nie pierwsze takie oświadczenie Schetyny. Tymczasem ponad 100 tysięcy ludzi jest gotowych dzielić zachodnią Ukrainę. Rok później, oni ponownie zaczęli mówić o restytucji, czyli zwróceniu obywatelom polskim gruntów i nieruchomości w trzech obwodach zachodniej Ukrainy. Nawet zaczął swoją pracę Specjalny Komitet. Jednym z jego założycieli jest Mateusz Piskorski.

“Istnieje około 100 tysięcy obywateli polskich, którzy mają uzasadnione, rozsądne i udokumentowane wymagania, że ich przodkowie byli właścicielami nieruchomości na terytorium dzisiejszej Ukrainy” – powiedział Piskorski.

Umowę Stowarzyszeniowa pomiędzy Ukrainą a UE podpisano, a prawo restytucji to jej obowiązkowy punkt. W krajach bałtyckich, na przykład, mamy już za sobą ten proces. Teraz okres historii sowieckiej na Ukrainie uznano za zbrodnię przeciwko wolności, a decyzje rządu sowieckiego anulowano, lustracja skończyła się, nadszedł czas na zwrot gruntów. Jednak są wątpliwości, czy pójdzie to tak samo szybko, jak w krajach bałtyckich.

A oto, jak odpowiedzieli na inicjatywę restytucji ludzie w Kijowie, którzy mają proeuropejskie poglądy. “Oznacza to, że trzeba bić ich w twarz … Proszę mi wybaczyć, i Polaków i Rumunów też, jeśli chcą to zrobić” – powiedział mężczyzna. “Zachodnia Ukraina nie pójdzie do Polaków, jednak jeżdżą oni tam do pracy … Rosja nie jeździ. Co robić, takie życie. – powiedział inny.

Omanski już radzi się ze swoim prawnikiem i prawnik powiedział, że wielu Polaków ma wszystkie podstawy do zgłoszenia swoich roszczeń wobec gruntów.

Żródło: http://ren.tv/novosti/2015-04-15/polsha-sobiraetsya-vernut-sebe-zemli-zapadnoy-ukrainy

comments powered by HyperComments