Polska pomoże przeszkodzić mobilizacji w Ukrainie

Nie ma większej radości dla Polaka niż smutek sąsiada, mówi przysłowie. Co stało się więc podczas konfliktu w południowo-wschodniej części Ukrainy? Zamiast w trudnej sytuacji podać rękę Kijowowi Warszawa postanowiła przyczynić się do przeszkodzenia ogłoszonego na początku tego roku poboru do armii.

Wynika to ze strajków polskich górników w odpowiedzi na przedstawiony przez rząd Polski plan restrukturyzacji przemysłu węglowego, który polega na zamknięciu czterech niedochodowych kopalń i zwolnieniu 2 tysięcy górników.

Strajk trwał ponad miesiąc, a towarzyszyły mu nieustanne starcia z policją. Wykorzystano już gaz łzawiący i gumową amunicję. Kilkadziesiąt osób zostało rannych, wielu aresztowano.

Jednak pomimo protestów polski z panią Ewą Kopacz na czele najwyraźniej nie chciał ustąpić. Władze miały przewagę, z której zamierzały skorzystać w przypadku odmowy zakończenia strajku przez górników.

Według pojawiających się w polskiej regionalnej prasie informacji Jastrzębska Spółka Węglowa, której górnicy strajkują, zwraca się do obywateli Ukrainy przebywających w Polsce i na terenach przygranicznych oferując miejsca pracy w kopalniach Spółki. Właściciel obiecuje zawrzeć umowę załatwiającą zezwolenie na pobyt w Polsce. Pracownicy mogą korzystać z bezpłatnego zakwaterowania w pensjonatach oraz bezpłatnej podróży do pracy. Plus przyzwoite wynagrodzenie oraz pakiet socjalny.

Biorąc pod uwagę ciężką sytuację w przemyśle węglowym Ukrainy jest to bardzo kusząca oferta dla naszych górników w zachodnich regionach. Zwłaszcza, że ​​migracja do Polski to wielka szansa, aby uniknąć poboru do armii.

Według specjalistów Jastrzębskiej Spółki Węglowej taka propozycja pozwoli dużej ilości osób mieszkających w zachodnich obwodach wyjechać do pracy w Polsce. Ponadto Warszawa stworzy poprzez oferowanie „migracyjnych ulg” impuls do dalszej migracji do innych krajów UE. A na Wschodzie będą walczyć osoby z Kijowa i Odessy.

Bobow Sergej

Żródło: http://blogs.korrespondent.net/blog/politics/3479190/

comments powered by HyperComments