W Polsce zniszczono pomniki UPA

W ciągu dwóch dni wandale zniszczyli w Polsce dwa miejsca pamięci Ukraińców. Od początku roku już 4 pomniki zostało zniszczone w taki sposób.

“Nie ma wątpliwości, że to dalszy przejaw prowokacji. Jest to część szerszego planu, aby zniszczyć wszystkie miejsca pamięci Ukraińców i wywołać napięcie na granicy ukraińsko-polskiej” – skomentował „UKRINFORM” prezes Związku Ukraińców w Polsce (ZUP) Peter Tim.

W jego opinii, niszczenie pomników, to prowokacja skierowana nie tylko przeciwko mniejszości ukraińskiej w Polsce, ale także przeciwko dobrym stosunkom między dwoma krajami sąsiadującymi.

Jak powiedział Tim 25 czerwca, zniszczone pomniki znaleziono w dwóch miejscach: na górze Klasztor w województwie Podkarpackim, gdzie znajduje się grób-kurhan 62 żołnierzy UPA, dwa kamienne krzyże z 1940 roku, z rzeźbionymi wizerunkami trójzębu i nowoczesny pomnik. Uszkodzony został także pomnik żołnierzy UPA, we wsi Radruż w województwie Podkarpackim, którzy zginęli w walkach z wojskami NKWD, Wojska Polskiego lub zostali deportowani na Syberię.

Ciekawe, że pomnik na górze Klasztor został założony na podstawie umowy oraz za pieniądze polskich władz. Trzy inne uszkodzone lub zniszczone pomniki powstały spontanicznie, na początku lat 90.

Nawiasem mówiąc, w Polsce chcą aby Ukraina zniosła status żołnierzy OUN i UPA jako osób walczących o niepodległość.

Źródło: http://24tv.ua/ru/ukraina/v_polshe_unichtozhili_pamjatnye_znaki_voinam_upa/n588448

comments powered by HyperComments